Jdi na obsah Jdi na menu
 


pstejn_1106_small_titulek.jpgPsům se věnuji už víc jak pětadvacet let. Můj první pes byla Dita - fenka německého ovčáka, kterou jsem si v osmi  letech vydupal navzdory celé rodině. Dlouhá léta jsem pak působil na cvičáku na pražském Jižním Městě. V patnácti letech jsem začal dělat figuranta a nakonec figuroval několik speciálních závodů, bonitací a zkoušek (ATIBOX, závody městské policie apod.). Figurantem I. třídy je už víc jak deset let. Se svými psy a se psy svých klientů jsem závodil a běhal po výstavách a vybojoval i řadu ocenění. Hlavně jsem ale získával cenné zkušenosti na cvičácích po celé republice.

 

Postupem času jsem prostředí oficiální kynologie tak trochu opustil. Více než tituly a věnce jsou pro mě výzvou konkrétní problémy konkrétních lidí a jejich psů. Pomáhám jim identifikovat a odstranit problémy v jejich vztahu. S profesionály z řad sportovních kynologů, ale i městské policie, pak spolupracuji při nácviku obran nebo poslušnosti, a to jako figurant a konzultant.

 

Při výcviku neuznávám dril a nepřiměřené násilí. Základem všeho je fungující vztah mezi psem a psovodem, rozmanitost, nápaditost a individuální přístup. To co zafungovalo u jednoho psa vůbec nemusí být vhodné pro jiného. Proto každou novou dvojici nejdříve pečlivě studuji a pak se snažím, aby psovod sám přišel na to jak se svým psem co nejlépe pracovat.

 

Věnuji se také v Čechách málo rozšířenému mondioringu. V Praze máme skupinku, se kterou pravidelně trénujeme. Já dělám figuranta.

Pavel Urban